Nie każdy wie, kim jest i czym się zajmuje higienistka stomatologiczna. Jeszcze wielu z nas ma skojarzenia z Panią od higieny, która w szkołach sprawdzała czystość naszych włosów czy rąk. Zawód ten jest często mylony z zawodem pokrewnym, jakim jest asystentka stomatologiczna, która asystuje przy wszelkich zabiegach stomatologicznych.
Kim jest i czym się zajmuje higienistka stomatologiczna?
Higienistka stomatologiczna należy do wykwalifikowanego średniego personelu medycznego i posiada uprawnienia do samodzielnego przeprowadzania wybranych zabiegów profilaktyczno-leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty. Do podstawowych zabiegów, jakie wykonuje w gabinecie stomatologicznym, należą:
- usuwanie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego
- usuwanie osadów nazębnych
- fluoryzacja
- wybielanie
Jednakże jej najważniejszą misją jest edukacja i promocja zdrowia. Zdrowie jamy ustnej ma istotny wpływ na ogólny stan zdrowia całego organizmu. Jeżeli w naszej jamie ustnej mamy zaniedbania, to musimy mieć świadomość, że to odbija się negatywnie na naszym organizmie. Wiedza z zakresu zdrowia jamy ustnej dynamicznie się zmienia, dlatego potrzebni są edukatorzy zdrowia. Pacjenci muszą mieć świadomość jak dbać o jamę ustną i jak zapobiegać wielu chorobom, które swój początek mają właśnie z powodu braku dbałości o higienę.
Higienistka stomatologiczna nie tylko omawia etapy powstawania kamienia nazębnego czy osadu, ale przede wszystkim uczy jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki niej pacjenci mają świadomość, że warto regularnie zasiadać na fotelu stomatologicznym, aby zapobiec m.in. zapaleniom dziąseł i przyzębia, próchnicy czy utracie uzębienia.
Higienistka uświadamia również przyszłe Mamy, aby pozbyły się wszelkich stanów zapalnych w jamie ustnej: wyleczyły próchnicę, usunęły kamień i osad, gdzie jest siedlisko setek bakterii, które mają negatywny wpływ na dziecko.
Ilona Główczewska – dyplomowana higienistka stomatologiczna, w trakcie studiów magisterskich na kierunku zdrowie publiczne. Uwielbia swoją pracę i pacjentów, dlatego cały czas podnosi swoje kompetencje na licznych szkoleniach i konferencjach. Prywatnie miłośniczka podróży, książek rozwojowych i psychologicznych, kochająca życie.
Jak wygląda wizyta u higienistki stomatologicznej?
Pacjent trafia do gabinetu higienistki stomatologicznej w wyniku zaleceń dentysty, który rekomenduje konkretny zabieg. Najczęściej jest to usuwanie kamienia nazębnego. Po zajęciu fotela, higienistka wyjaśnia na czym polega proces leczenia i w jaki sposób będzie ono przebiegało.
Usuwanie kamienia składa się z dwóch części.
Pierwsza z nich to skaling. Końcówkę skalera przykłada się do miejsc, gdzie występuje kamień. Następnie ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów, powodując ich pęknięcia i oderwanie od trzonu zębów. Zabieg nie jest bolesny, ale dla wrażliwych osób może być nieprzyjemny, gdyż emitowane dźwięki można porównać do skrobania po szybie lub tablicy. Mnie osobiście przez cały czas pracy higienistki przechodziły ciarki.
Druga część to piaskowanie. Zadaniem tego zabiegu jest dotarcie do trudno dostępnych, zabrudzonych miejsc, gdzie nie dotrzemy przy codziennym myciu zębów szczoteczką. Dzięki piaskowaniu usuwa się przebarwienia, zapobiegając rozwojowi bakterii w trudno dostępnych miejscach. Drobinki piasku połączone z wodą usuwają kamień między zębami lub w przypadku osób noszących aparat ortodontyczny – wokół zamków. Jest absolutnie bezbolesny i zdecydowanie przyjemniejszy niż skaling, pokuszę się nawet o nazwanie go peelingiem zębów.
Całość trwa ok. 45-60 minut. Warto znaleźć czas na taką formę profilaktyki, bo efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania. Wartością dodaną, oprócz czystego uzębienia, jest zdecydowany wzrost dobrego samopoczucia i pewności siebie.
Małgorzata Siemianowska
www.fabrykatresci.pl