Planowanie ciąży w zawodzie lekarza

Jestem lekarzem stomatologiem. Kobiety, które wybierają ten zawód, powinny zaplanować zajście w ciążę – chociażby ze względu na promieniowanie RTG. Miałam tę świadomość już wtedy, kiedy byłam na studiach.

Na początku mojej kariery zawodowej istotne dla mnie było jak najszybsze wyedukowanie się, aby w pełni oddać się pracy stomatologa. Praktykę lekarską udało mi się połączyć ze świadomym planowaniem macierzyństwa. Zaraz po studiach zdałam specjalizację ze stomatologią, a po 6 latach obroniłam doktorat. Jego pisanie kończyłam, będąc w 8. miesiącu ciąży.

“Ciąża to nie choroba”

Będąc młodą lekarką. Wiedziałam, że mojemu maleństwu potrzebny jest duch i ruch. Dwa razy w tygodniu na 7 rano chodziłam na basen. Codziennie pół godziny spędzałam na spacerach w parku. Przed zajściem w ciążę wykonałam badania laboratoryjne, ginekologiczne, usunęłam kamień nazębny. Byłam zdrowa, ciąża przebiegała bez powikłań, dzięki czemu mogłam pracować. Mój promotor twierdził: „Ciąża to nie choroba”. Dziękuję mu za to ogromnie – dzięki pracy okres ciąży, okres niepokoju o dziecko minął bardzo szybko.

Po narodzinach córki ograniczyłam pracę w gabinecie – chciałam, żeby moje dziecko żyło razem ze mną, moją codziennością. Do pełni szczęścia zabrakło mi douli. Mój „horror” macierzyństwa zaczął się po porodzie – dziecko płakało, miało kolki i alergię, a ja nieprzespane noce. Po 3,5 roku z rozsądku zaszłam w drugą ciążę. To była zupełnie inna ciąża i zupełnie inne macierzyństwo. Praca w ciąży po 8 godzin w gabinecie, zajęcia poza przedszkolne córki – wożenie, brak czasu i brak spacerów. Natomiast miałam ten komfort, że wiedziałam, co robić z małym dzieckiem i ze sobą. Po narodzinach syna było mi łatwiej – były opiekunki, mogłam pójść na ćwiczenia do Ani Falkowskiej, która w tym czasie wprowadzała w Bydgoszczy zajęcia fitness dla kobiet w ciąży i po porodzie.

Świadomość daje komfort

Planowanie ciąży, również w kontekście wykonywania zawodu, jest bardzo ważne. Nie tylko dla lekarek stomatologów (ze względu na promieniowanie RTG), ale dla każdej Kobiety. Świadoma decyzja o powiększeniu rodziny, przy uwzględnieniu pracy zawodowej, daje Kobiecie poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny, że dokonała dobrego dla siebie wyboru.

Czego Wam życzę!

Maria Lorentowicz-Zagalak

Dr n. med. Maria Lorentowicz – Zagalak – stomatolog z tytułem doktora nauk medycznych, która od 25 lat spełnia marzenie o leczeniu holistycznym, nigdy nie tracąc z oczu Człowieka. Prowadzi wraz z mężem Rafałem Zagalak klinikę stomatolgiczną, w której specjalizują się w enodoncji, protetyce i implantologii.

Brak możliwości komentowania.