3 rodzaje spokoju dzięki zdrowym zębom

Niedawno na naszym profilu na facebooku zamieściłyśmy film, w którym opowiadamy, jak powstał projekt #zanimzajdziesz i dlaczego przed zajściem w ciążę warto zadbać o zęby. Jeśli umknął Twojej uwadze, możesz go obejrzeć TUTAJ.  Jeśli jednak wolisz mieć czarno na białym, przeczytaj ten tekst.

Nie ma chyba kobiety, która nie chce się podobać. Wygląd zewnętrzny wpływa na naszą atrakcyjność, pewność siebie i dobre samopoczucie. Niektóre z nas nie wiedzą, jak o to zadbać lub dbają tylko o stronę stricte „wierzchnią”, odwiedzając kosmetyczkę, fryzjerkę czy wizażystkę. Jeżeli jednak nie zadbamy o podstawowe sprawy związane z naszym zdrowiem, to umalowana buzia będzie czarować do pierwszego uśmiechu. A w przypadku kobiet w ciąży – do pierwszego bólu zęba.

Aby uniknąć rozczarowania i stresującego poszukiwania ratunku dla chorych zębów, warto przed zajściem w ciążę odwiedzić stomatologa. Dlaczego?

Po pierwsze: Twój spokój

I to powinien być dla Ciebie najważniejszy powód – świadomość, że masz zdrowe, wyleczone zęby, nie będzie Tobie odbierała radości z oczekiwania na dziecko. Nie będziesz traciła czasu na zamartwianie się czy jakiś zabieg można wykonać ciężarnej czy nie; jaki lek możesz przyjąć w przypadku bólu zęba lub stanu zapalnego w jamie ustnej lub czy jakikolwiek stomatolog zgodzi się przyjąć Cię na wizytę. Zadbasz o zęby przed zajściem w ciążę, to będziesz mogła w pełni (o ile nie będziesz miała innych trosk) cieszyć się swoim stanem. Przyznasz, że przyjemna wizja?

Po drugie: spokój Twojego lekarza

Ginekologa i dentysty. Jeśli chodzi o tego pierwszego, to wiadomo – im mniej „niespodzianek” w trakcie ciąży, tym lżejszy poród. Jeśli zaś chodzi o stomatologa, to w sytuacji ciężarnej ze stanem zapalnym w jamie ustnej lekarz niewiele Ci pomoże. – Kobiety, które planują dziecko, powinny się udać do stomatologa PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie kompleksowo o nie zadbać. Warto wykonać zabieg kompleksowej higienizacji (scaling, piaskowanie, fluoryzacja). Wyeliminujemy stany zapalne dziąseł, a w trakcie badania lekarz oceni stan jamy ustnej. W przypadku podejrzenia istnienia ognisk siejących dentysta wykona zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli mu na ustalenie i wyeliminowanie chorych zębów. Zdjęcie to da lekarzowi ogromny komfort prowadzenia Pacjentki w okresie ciąży w razie problemów stomatologicznych. – wyjaśnia dr Maria Lorentowicz-Zagalak.

Zatem warto również od tej strony przygotować się do ciąży.

Po trzecie: spokój Twojego Maluszka

Wiadomym jest, że dziecko, którego oczekujesz, odczuwa wszystkie emocje, jakie towarzyszą Tobie w trakcie ciąży, a szczególnie te stresujące. Spokojna przyszła mama to spokojny maluch. Część kobiet jednak zapomina o potędze magicznej chwili przyjścia malucha na świat. – Będąc na porodówkach widzę, jak wiele szczęścia towarzyszy kobietom przy narodzinach. Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że tak ważny moment wymaga niecodziennej oprawy i warto zadbać o czystą, zdrową jamę ustną, aby pierwszy pocałunek dziecka dobrze się kojarzył i był miłą chwilą – zarówno dla świeżo upieczonej Mamy, jak i nowego członka Rodziny – zachęca doula Justyna Chmiel.

Jeśli te trzy powody to dla Ciebie mało, to może zastanów się jeszcze, czy jesteś gotowa świadomie zajść w ciążę.

Małgorzata Siemianowska

www.fabrykatresci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *